Odejście na drugą stronę bliskiej nam osoby jest niezwykle trudnym przeżyciem. Dla rodziny i przyjaciół osoby zmarłej, jest to czas żałoby. Żałoba – ile trwa i jakie są jej etapy?
Czym jest żałoba?
To okres czasu, który zaczyna się wraz ze śmiercią bliskiej osoby, kończąc na momencie, w którym bliscy częściowo pogodzą się ze stratą. Żałoba wydobywa z człowieka wiele różnych emocji – z jednej strony miło spędzone chwile z osobą zmarłą, z drugiej bolesna tęsknota. Świadomość towarzyszących uczuć i emocji podczas żałoby, pomoże przetrwać Ci ten ciężki okres w życiu i pozwoli na powolny powrót do dawnego, choć innego życia.
Symbol żałoby
Czerń to symbol żałoby spotykany w Europie i w większej części świata. Bliscy osoby zmarłej noszą przez okres żałoby czarne ubrania. Często spotykanym symbolem jest też czarna wstążka. Można ją spotkać w telewizji podczas śmierci ważnej lub znanej osoby. Znaną tradycją jest też wstrzymanie się od udziału w imprezach lub różnego rodzaju wydarzeniach.
Istnieją też inne symbole np. fizyczne (problemy ze spaniem, drżenie, mdłości, niska odporność, zaburzenia cyklu hormonalnego) lub psychiczne (smutek, samotność, złość, strach przed przyszłością, poczucie zagrożenia, bezsilność).
Żałoba – ile trwa?
Czas, jaki trwa żałoba nie jest ściśle określony. To zależy głównie od człowieka oraz bliskości i relacji z osobą zmarłą. W tradycji przyjęło się, że są pewne okresy trwania żałoby.
W zależności od tego, kim była zmarła osoba dla Ciebie, wynoszą one odpowiednio:
- żałoba po współmałżonku – żałoba po zmarłej żonie lub mężu trwa najdłużej, tj. 12 miesięcy,
- żałoba po mamie/tacie/bracie/siostrze/dziecku – trwa 6 miesięcy (osoby noszą czarny ubiór) i kolejne 6 miesięcy (osoby noszą szary ubiór). W przypadku rodzeństwa żałoba kończy się zazwyczaj po 6 miesiącach,
- żałoba po babci/dziadku i dalszych krewnych – zazwyczaj trwa do 3 miesięcy. Nie ma konieczności stosowania czarnego ubioru bądź wstrzymania się od uczestniczenia w imprezach.
Powyższe czasy trwania żałoby są niepisanym kodeksem i ogólnie przyjętymi normami społecznymi. Żałoba to bardzo indywidualny proces duchowy i psychologiczny. Czasami trwa kilka miesięcy, a w innym przypadku lata. Przy stracie współmałżonka przyjmuje się niekiedy, że należy zachować wstrzemięźliwość w kontaktach towarzyskich, i w związku z tym, nie wchodzić w związki partnerskie z inną osobą.
Żałoba – ile trwa i jakie są jej etapy?
Szok i niedowierzanie – największe, w chwili gdy umiera osoba w wyniku wypadku lub w młodym wieku.
Dezorganizacja – bolesne uświadomienie sobie smutnej rzeczywistości. Uświadamiasz sobie brak bliskiej Ci osoby. Czujesz jej obecność w miejscach, które najczęściej wspólnie odwiedzaliście. Skutkiem tego jest uczucie lęku, bezsenność i ogólne zdenerwowanie.
Bunt – po przeżytym szoku i ogólnej dezorganizacji, przychodzi czas na pytanie “dlaczego do tego doszło?” Przejawia się bunt przeciwko samemu sobie, zmarłemu, Bogu i całemu światu.
Smutek – najdłużej utrzymujący się stan, który jest bardzo obciążający psychicznie dla osoby przeżywającej żałobę. Często osoby zaczynają mieć pesymistyczne myśli i zamykają się w sobie.
Akceptacja – jest to czas utrzymujący się do końca życia. Jest to swoiste pogodzenie się z samym sobą i oznacza powrót do normalności. Pustka i smutek jednak pozostaną zapewne do końca życia.
Dobrym sposobem jest upamiętnienie osoby w internetowym nekrologu. Jest to odzwierciedlenie dotychczasowych nekrologów w prasie. Zakład pogrzebowy Mementum posiada na swojej stronie mementum.com.pl możliwość umieszczenia takiego e-nekrologu. Wspomniany nekrolog, można udostępnić na mediach społecznościowych, w celu poinformowania znajomych o zbliżającym się pogrzebie.