Promieniowanie UV — często określane jako nadfioletowe — to rodzaj promieniowania elektromagnetycznego. Charakteryzuje je krótsza długość fali niż w przypadku światła widzialnego i dłuższa niż w promieniowaniu RTG. Zatem jak działa promieniowanie nadfioletowe?
Działanie promieniowania nadfioletowego
Promieniowanie UV może być przez naturalne źródła (słońce i inne gwiazdy), jak również przez przeznaczone do tego lampy. Niezależnie od tego, z jakim źródłem UV mamy do czynienia — ma ono silny (nie zawsze szkodliwy) wpływ na tkanki ludzkie. Oczywiście nie tylko na nie — również na wszelkiego rodzaju ceramikę, porcelanę i kamienie. Dobrze wpływ UV widać na cmentarzach — jeśli zdjęcie w krysztale na pomnik jest wykonane ze słabej jakości materiałów, szybko zaczyna blaknąć.
Pozostając przy temacie zdjęć w krysztale i innych wyrobach ceramicznych, nawet przy tych najwyższej jakości surowcach, z czasem zdjęcia poddają się działaniu promieniowania nadfioletowego. To najlepiej pokazuje, w jak dużym stopniu ono oddziałuje na materię.
Odpowiadając sobie na pytanie, jak działa promieniowanie UV, należy skupić się na właściwościach tego nadfioletu. A do nich najczęściej zalicza się:
- Większa częstotliwość niż w przypadku światła widzialnego;
- Nie jest ono widoczne dla ludzkiego oka;
- Wykazuje właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące;
- Może doprowadzić do uszkodzenia skóry i oczu;
Teraz możemy zastanowić się, jak działa promieniowanie UV w różnych obszarach.
Wpływ promieniowania UV na organizm człowieka
Jak już wspomnieliśmy, może UV może negatywnie wpływać na organizm człowieka, niemniej warto zacząć od pozytywnych jego stron. Do nich zalicza się stymulacja syntezy witaminy D3 w ludzkim organizmie. Biorąc pod uwagę, że znakomita większość osób cierpi na jej deficyt, niewątpliwie z tego właśnie względu warto spędzać możliwie dużo czasu na zewnątrz w trakcie słonecznych dni. Dzięki temu nasza odporność będzie ulegać poprawie.
Jak z większością rzeczy, w przypadku UV ważny jest umiar — nie należy pozwalać sobie na zbyt długą ekspozycję na promieniowanie nadfioletowe. Może to skutkować oparzeniami skóry, jednocześnie może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nowotworowej. Co więcej, może prowadzić do problemów ze wzrokiem.
Wpływ promieniowania UV na bakterie i drobnoustroje
Lampy wykorzystujące promieniowanie UV-C (długość fali: od 200 do 280 nm) znajdują zastosowanie na salach szpitalnych. Dzieje się tak, ponieważ UV wykazuje silne działanie dezaktywujące wobec grzybów, bakterii i wirusów.
Należy oczywiście pamiętać, że UV nie jest jednakowo skuteczne w przypadku każdego rodzaju grzybów. Niektóre z nich uruchamiają pewne mechanizmy obronne, co ogranicza niszczycielski wpływ promieniowania. Niekiedy nawet dochodzi do sytuacji, w których grzyby uodparniają się na promieniowanie nadfioletowe.
Wpływ promieniowania UV na ceramikę
W przypadku wyrobów ceramicznych, które będą poddawane ekspozycji na promieniowanie UV, należy zachować szczególną ostrożność. Wszystko za sprawą utleniania, które z kolei może prowadzić do uszkodzenia powłok znajdujących się na wierzchniej warstwie ceramiki.
Jak działa promieniowanie UV? [podsumowanie]
Temat promieniowania UV nie jest zbyt skomplikowany. Oczywiście nie jest też dokładnie poznany dokładny mechanizm związany z jego wpływem na ludzi i różnego rodzaju materiały. Jeżeli chodzi o zdrowie, nie warto rezygnować z ekspozycji na promienie nadfioletowe, ale też nie należy przesadzać z jego ilością.